O LNIE

 

Chcemy tworzyć pościel i ubrania, które będą z tobą przez lata, a do produkcji podchodzić w sposób przemyślany. Dlatego wybieramy szlachetny len w zmiękczonym wydaniu. Za co go kochamy?

Len jest trwały
To jedno z najbardziej wytrzymałych włókien. Nie przeciera się i nie dziurawi, nie zjadają go mole. Nie da się spalić lnu żelazkiem, bo jest niezwykle odporny na wysokie temperatury. Do tego świetnie znosi pranie, które czyni go jeszcze trwalszym, ale jednocześnie bardziej miękkim. Dlatego właśnie nasze produkty są proste i ponadczasowe – bo jesteśmy pewne, że zostaną z tobą na wiele lat.

Len jest bezpieczny dla środowiska
Len to roślina, która nie potrzebuje wiele. Żeby bujnie rósł, nie trzeba specjalnych systemów irygacji ani ogromnych ilości nawozów sztucznych. Nie imają się go szkodniki, nie potrzebuje więc pestycydów. Jego uprawa użyźnia glebę i wymaga dużo mniej wody, niż bawełna. Do tego len to roślina typowa dla naszej szerokości geograficznej, nie trzeba go więc sprowadzać z końca świata i zwiększać śladu węglowego. Jako roślinę len da się wykorzystać w całości. Wydobyte z łodyg i korzeni włókna przerabiane są na przędzę, nasiona idą do przemysłu spożywczego, a wytłoki z nich wzbogacają pasze dla zwierząt. Z pozostałości produkuje się papier i płyty paździerzowe – nawiasem mówiąc, miesiąc październik wziął swoją nazwę właśnie od lnianych resztek. Jedynym odpadem, który powstaje podczas przerobu lnu, są pyły. Do tego jest całkowicie biodegradowalny i można go kompostować.

Len jest przyjazny dla skóry
Chłodny w dotyku, miękko otula ciało i utrzymuje ciepło przy skórze. Nie elektryzuje się, oddycha i chroni przed promieniami UV. Dzięki temu, że do jego produkcji nie używa się pestycydów, nie uczula ani nie podrażnia wrażliwej skóry. Jego włókna nie zawierają metali ciężkich ani innych szkodliwych domieszek. Pościel zrobiona z lnu nie przyciąga kurzu i jest antybakteryjna, dlatego świetnie nada się także dla alergików i małych dzieci.

 

O pielęgnacji lnu przeczytasz więcej tutaj: PIELĘGNACJA LNU.